Pasja Pomagania - Stowarzyszenie Skalny Most


Z okazji Dnia Dziecka trochę o dzieciach ;-)

Zarażanie innych swoją pasją nie jest takie trudne. Wystarczy, że Ty płoniesz ogniem pasji, aby pociągnąć za sobą innych. Jest na to wiele przykładów. Na świecie spotkasz wielu ludzi, którzy swoją pasją, zapałem i zaangażowaniem w pomoc drugiemu człowiekowi pociągają za sobą rzesze. 
Gdy Twoją pasją jest pomoc innym, zawsze znajdzie się ktoś, kto Ci pomoże pomagać innym. Jednak odpowiedz sobie szczerze na pytanie, czy Ty w ogóle chcesz pomagać innym? W jaki sposób pomagasz...? Czy nie jest to udzielanie pomocy na odczepne, jak większość: „...a wrzucę 5 zł do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i sprawa załatwiona na cały rok.” Czy może nie chcesz widzieć tego, że inni potrzebują pomocy i mówisz: "...jest tak wielu potrzebujących, tak wielu żebraków – nie da się wszystkim pomóc. Wszyscy wołają o pieniądze, ileż można tego słuchać?...”

Wołania o pieniądze się nie uniknie i wszystkie Stowarzyszenia, czy Organizacje będą wołać o wsparcie pieniężne. Wiadomo, pieniądze zawsze są potrzebne, w końcu nie rosną na drzewie...

Jednak gorąco chcę zaznaczyć, że można pomagać również w inny sposób. Można się przyłączyć do takiej Organizacji czy Stowarzyszenia. Można wesprzeć ich działaniem, pomysłami i zaangażowaniem. Można dodać otuchy, kiedy członkowie nie mają już siły działać, bo wszystko dzieje się na przekór... bo wszystko robią sami, własnymi rękami i głowami i już nie mają siły. Wtedy można ich wesprzeć nie tylko pieniężnie, ale dobrym słowem, pomysłem i działaniem – zwłaszcza jeśli mieszkasz w tym samym mieście.

Można również pomagać poprzez nagłaśnianie ich działania, aby nie pozostawało to w cieniu jeleniogórskiego kąta, ale żeby cała Polska dowiedziała się o działaniach Stowarzyszenia.

Pozwól, że przedstawię
Stowarzyszenie, które jest mi szczególnie bliskie. Ludzi, których podziwiam za gorące pragnienie niesienia pomocy, zaangażowanie, wytrwałość i nieustępliwość mimo wszelkich przeciwności.
I chociaż ja nie jestem zbyt aktywnym członkiem Stowarzyszenia, chcę pomóc tak, jak umiem, poprzez nagłaśnianie i opowiadanie innym o naszej działalności.

Nastawione na pomoc dzieciom, na rozwój ich zainteresowań, wzbudzanie pasji. Członkowie Stowarzyszenia chcą dziel się swoimi pasjami z dziećmi, które nie miały w życiu tyle szczęścia co ty czy ja. Mianowicie z dziećmi z domów dziecka, różnych placówek opiekuńczych lub rodzin zastępczych. Pokazują im piękno świata, uczą odczuwania radości płynącej z kontaktu z naturą, z wędrówki po górach, z poznawania nowych miejsc oraz przebywania razem z innymi ludźmi. Uczą współpracy, działania w grupie oraz szacunku do siebie nawzajem i do drugiego człowieka oraz otaczającego świata. Nieustannie poszerzają horyzonty młodych umysłów poprzez alternatywne sposoby wypoczynku, wspinaczkę, ciekawe gry i zabawy oraz tematyczne wycieczki.
Zrobili już bardzo wiele. Stowarzyszenie działa już czwarty rok, zorganizowało już niezliczoną ilość wycieczek, gier i zabaw, zarówno dla starszych jak i młodszych dzieci.

Relacje z wycieczek można przeczytać TUTAJ. Ponadto pomagało w nauce języków obcych oraz udzielaniu korepetycji z różnych przedmiotów.


Zostały zorganizowane między innymi: wyjazd do Kotliny Kłodzkiej, wędrówki po górach, biwakowanie pod namiotami, zajęcia ze wspinaczki i wiele innych. Wyjazdy są z reguły lokalne, w obrębie Kotliny Jeleniogórskiej, gdyż na dalsze podróże często brakuje pieniędzy. Niestety nasi dotychczasowi darczyńcy musieli ograniczyć pomoc, ze względu na trudne warunki ekonomiczne w jakich się znaleźli. Bardzo serdecznie dziękujemy im za dotychczasową pomoc, bo bez nich nie udałoby się dokonać tego, czego dokonaliśmy.


Działanie Skalnego Mostu pokazuje jak ważne jest zaszczepianie pasji w dzieciakach z pokolenia komputerów, internetu i facebooka. Pokazywanie im nowych możliwości rozwoju, rozwijaniu ciekawych zainteresowań oraz uczenie zaradności i wzajemnego szacunku.


Bardzo motywujące i pocieszające jest to, że dzieciakom się to bardzo podoba i chętnie spędzają z czas z członkami Stowarzyszenia. Często spragnieni nowych przygód, z niecierpliwością oczekują następnego wyjazdu.   

Jednak w działaniu Skalnego Mostu da się zauważyć jedną, ważną cechę.

Mianowicie ich działanie to nie tylko organizacja wyjazdów, gier, zabaw czy wędrówek. Ich działanie to głęboka relacja między aktywnymi członkami Stowarzyszenia, a dziećmi, to nawiązanie nici porozumienia, wzajemne zrozumienie, zaufanie i szczera pomoc. Dlatego dzieciaki czują się dobrze w towarzystwie Skalnego Mostu. To dlatego dzieciaki im ufają i chcą z nimi spędzać czas. I na tym polega działalność Skalnego Mostu. Nie na dawaniu złudzenia, że ktoś chce im pomóc, ale na prawdziwej pomocy opartej na przyjaźni – bo tylko takie działanie daje trwały efekt. Takie działanie zmienia człowieka.


Dlatego zachęcam do wsparcia działalności Skalnego Mostu. Przede wszystkim nawołuję do pomocy materialnej, bo teraz jest na prawdę ciężko. Kto ile chce dać, niech tyle da. Dla nas każda kwota jest cenna. Czasami naprawdę nie potrzeba wiele.
 

Jeśli natomiast ktoś chce zaangażować się w pomoc czynem i działaniem, wesprzeć nową energią, radością i zaangażowaniem, również zachęcam do tego, bo nowych aktywnych członków również brakuje.


Pamiętajcie – nie ważne kto w jaki sposób pomaga, ważne, aby ta pomoc była szczera. Aby dawała radość nie tylko potrzebującym, ale również Tobie.

...bo „to co dajesz światu – zawsze wraca do Ciebie.” 


 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Hartowanie organizmu

lodowce, góry, rzeki PN Skaftafell i Landmannalaugar